„Konec 2. světové války v Mohelnici a okolí“

Beseda k 70. výročí ukončení druhé světové války.

Téma druhé světové války se v průběhu měsíce května neslo všemi sdělovacími prostředky. Oslava výročí ukončení jedné z nejhorších válek minulého století na našem kontinentu měla podobu kladení věnců k hrobům padlých, pietních vzpomínek, přehlídek historické vojenské techniky, koncertů armádní hudby, setkání pamětníků války.

V přednáškovém sále městské knihovny se na toto téma uskutečnila v úterý 26.5.2015 v odpoledních hodinách beseda, kterou nás provázel pan Ctirad Štipl, kronikář města Mohelnice . Své vyprávění započal v širším historickém kontextu. Mladším generacím posluchačů tak přiblížil vývoj zdejší oblasti od osidlování obyvatelstvem ve 13. století, a tím i spojitost s děním v průběhu válečných let, ve dnech osvobození a následně i po něm. Průběh jednotlivých květnových dnů představil dle zápisu z farní kroniky. Zápisy do farní kroniky v tehdejších letech psal farář P. Dr. Robert Jaschek (* 03. 07. 1902 – 20. 05. 1965), který v Mohelnici zůstal i po odsunu německého obyvatelstva.

Mohelnice, v té době takřka výhradně německé město, měla poměrně veliké štěstí, Rudá armáda dorazila do města až po definitivní kapitulaci německé armády, takže se jí vyhnuly hlavní osvobozenecké boje. Zásah přesto dostala věž kostela, farní dvůr, zničena byla továrna na klih. V průběhu druhé světové války padlo 222 obyvatel Mohelnice. Podrobněji v: Objektiv Mohelnice – kulturně politický a populárně zábavný časopis 21. století – leden 2015, květen 2015.

Téma besedy zaujalo téměř třicet návštěvníků a přirozeně se nabízela nová témata, jako inspirace k dalším besedám, například o poválečném vývoji města.

Publikováno: 1. 6. 2015  |  Sdílejte článek: Linkuj.cz

Jste zde: Městská knihovna Mohelnice  >  Aktuality  >  „Konec 2. světové války v Mohelnici a okolí“